2011 - 2012. Mit kezdjek az asztalfiókban lapuló öreg Z80-as panellal, amit még a 80-as évek második felében vettem? A nyákot innen rendeltem: 'Mikroszamitogep Magazin 1987/8'. Itt lehet az eredeti cikket elolvasni három oldalban: itt, itt, és itt. Az eedeti panelt kissé módosítottam, például a kimeneti meghajtó tároló típusát (74LS273-ról 74LS374-re)
A fő problémám ezzel a panellal az volt, hogy összesen csak nyolc adatkimenete van. Hát hogy fogok 17 LED-et meghajtani 8 biten!? Ha kötök egy kis kompromisszumot, és az óra nem 24-ig fog járni, hanem csak 12-ig, akkor elég lenne a 8 bit is, egy 4x4-es mátrixba kapcsolva a 16 LED-et. De én 24 órás órát akartam! Szóval valahogy ki kellett terjesztenem a 8 bitet. A megoldás az lett, hogy az alsó 6 bit mutatja a bináris képet, míg a felső kettő vezérli a sorokat. A három sorhoz egy demultiplexer áramkört építettem be (74LS138).
Ebben az órában nem használtam quartz vezérlésű órajelet. A Z80-nak a 'nem maszkolható megszakítás' lábára vezettem a hálózati 50Hz-et, ez kényszeríti a processzort 20msec-enként számlálásra. Magyarországon elég pontos ez a frekvencia.
Az óra programját egy EPROM-ban tárolom (27C64), amit bele kellett 'égetni'. A probléma csak az volt, hogy nekem összesen két darab üres EPROM-om volt, törlő eszközóm pedig egy se. Viszont a Z80 fejlesztő és szimuláló programon olyan profi, hogy a segítségével egy egyből működő verziót sikerült írnom! Egy pici hibája azért volt az első programnak (24 óra után tovább számolt), de ezt könnyű volt a második verzióban kijavítani.
![click for full size image!](first.jpg)